Teknoloji

ABD Deniz Piyadeleri İçin Yeni Robot, GuardBot

19.02.2015

Amerika merkezli robot şirketi GuardBot Inc'in, kendi adını taşıyan robotu GuardBot, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri tarafından farklı koşullarda test ediliyor.

Top şeklinde hazırlanan ve sağ ile sol tarafında iki adet kamera taşıyan GuardBot, temel olarak askerlerin yol, kum, çamur, kar, eğimli yüzeyler ve su gibi noktalarda korunması amacıyla geliştiriliyor.

Ayrıca keşif görevlerinde de kullanılabilen GuardBot, derin sular üzerinde gidebiliyor olmasıyla da büyük bir operasyonel kolaylık sağlayabiliyor. Sarkaç hareketli tahrik ile merkez yerçekimini öne ya da arkaya çekerek hareket edebilen robot, özel algoritmalar tarafından kontrol edilerek deniz üzerinde 4.8 km / saat, kara üzerinde ise 10 km / saat hıza çıkabiliyor.

25 KG'lık ağırlığıyla askeri birliklere çok büyük yük getirmeyen GuardBot, beraberinde farklı yükleri de taşıyabiliyor. Özellikle savaş alanlarında taşıdığı lazer spektroskobu ile bomba belirleme ve düşman sahasına bomba götürme gibi işlevleri arazi şartlarına takılmadan yapabilmesiyle dikkat çeken robot, ilk üretim amacı Mars gezegenine gitmek olsa da dünyamızda kullanım alanı bulmuş bile.

GuardBot, belirtildiği kadarıyla da tek şarjla 8 saat gibi oldukça uzun süre görev yapabiliyor.

Hacı elin Amerikalısı böyle şeyler üretsin biz halen oruç nasıl bozulur tartışalım. O kadar üniversite kuruldu neden hiçbiri bu tür projeler üretmiyor? Nerede bu Yeni Türkiye? :)

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz