Genel

Üniversite Sınavı Kalkıyor

08.04.2014

Walla hacı eğer anlatıldığı gibi uygulanabilirse başarılı olabilecek bir sistem gibi geldi bana. Öğretmenlerin işini de baya bir kolaylaştıracak gibi lakin sınıflarındaki çoğunluğun başarısız olduğu öğretmenler sakata gelebilir :)

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın kendi geliştirdiği modele göre, sınav tamamen kaldırılıyor. Üniversiteler, lise puanına göre alım yapacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri ezberci, sınava hazırlayan eğitim sisteminden kurtarmak için yeni bir çalışma başlattı. 

Bakan Nabi Avcı'nın kendisinin geliştirdiği yeni modelde üniversite sınavı tamamen kaldırılıyor. 

Şu an Yenilik ve Eğitim Teknolojileri ile Strateji Daire Başkanlığı, sistem üzerinde çalışmaya başladı. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde uygulanması planlanan modelle öğrenciler, 4 yıllık lise eğitimleri boyunca aldığı bütün merkezi sınav sonuçlarıyla üniversiteye doğrudan başvuru yapabilecek. Kendi aralarında kategorilere ayrılacak olan üniversiteler, öğrencileri genel not ortalaması ve okumak isteği bölümü ilgilendiren alanlardan not ortalamasına göre alacak. 

İşte yeni modelin ayrıntıları... 

> Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) geliştirilerek liselerden üniversiteye geçişte uygulanacak. 

> Türkiye genelinde lisede okuyan öğrenciler Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tablet bilgisayarla aynı anda belirlenen derslerde online sınav olacak. 

> Sınavda testin yanı sıra açık uçlu sorular da yer alacak. 

> Sınav değerlendirmeleri Türkiye genelinde alan öğretmenleri tarafından yapılacak. Öğretmen öğrencinin puanını online değerlendirerek sisteme girecek. 

> Yeni sistemde ayrıca not her şey olmayacak. Lisede akademik derslerden ortalaması düşük ancak üretkenliği yüksek öğrenciler de projeleriyle üniversite tarafından kabul edilebilecek. 

C grubu üniversiteler, lise genel not ortalamasını baz alacak. B grubu üniversiteler, öğrencinin okumak istediği bölümle ilgili ders ortalamalarına da bakacak. A grubundakiler ise, not ortalaması dışında ayrıca sözlü ve yazılı sınav yapabilecek.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz