İnternet, TV

Dizimag Boku Yedi

14.12.2013

Hacı eğer aşağıdaki haber doğruysa canımız Dizimag'ımız hakkaten boku yemiş durumdadır :)

DİZİMAG sitesi artık ebedi olarak bitti. Warner Bros'un avukatları Dizimag'in sahibinin evini basıp tüm cihazlara el koydular. Darphane gibi para basan dizi izleme sitesinin fişi çekilirken sahibine hapis yolu göründü. 

Bildiğiniz üzere Türkiye'nin en büyük online dizi izleme sitelerinden olan Dizimag, geçtiğimiz günlerde yayın hayatına son verilerek mahkeme kararıyla erişime kapatılmıştı. 

Dizimag.com'un mahkeme kararı ile kapatılmasından sonra Dizimag1 ve Dizimag2 şeklinde 2 farklı alanadları (domain) altında yayına devam eden ve Dizimag9‘a kadar domain isimleri hazırlayan site artık tamamen bitmiş durumda. 

Şarkıcı Umut Akyürek’in kardeşi Ogün Genco Akyürek’e ait olan site mahkeme kararına rağmen farklı domainlerle yayına devam edince dünyaca ünlü yapım şirketi Warner Bross'un avukatları kapıya dayandı. 

Avukatlar, Akyürek'in evini telif hakları ile ilgilenen savcılığın aldığı arama kararı ile arayıp suç aletlerine el koydurdu. Warner şirketinin avukatları site yayını yapan cihazlara da el koydurunca sitenin yayını bitti. 

Telifsiz olarak dizileri yayınlayan Ogün Genco Akyürek’in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söyleniyor. 

İnternet sitelerinin kullanım oranlarını takip eden Alexa ratinglerine göre dünya klasmanında 1904. sırada yer alan Dizimag’ın takribi değeri 8.500.000.-TL olarak belirtilmişti. 

Günde 536.000 kişinin tıkladığı sitenin günlük gelirinin 7000.- Dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu. 

Mahkeme kararıyla bitirilen Dizimag artık olmayacak, bu siteden ücretsiz dizi izleyenlerin bu eksikliklerini paralı servis veren yer ve platformlardan sağlaması gerekiyor. 

Yalnız şöyle bir durum var bu haber heryerde aynı şekilde geçmiş yani haber kaynağı tek yer belli ki. Warner Bros gibi büyük bir şirket böyle bir olay gerçekleştirse diğerlerine gözdağı vermek için yayardı hemen gibime geliyor. Bir taraftan da dizi-mag.com, dizimag1.com, dizimag2.com siteleri dns falan dinlemeden kaç gündür hata veriyor yani fişi çekilmiş durumda şu anda.

Yalnız olay gerçekse diğer popüler dizi siteleri de anında kapanacaktır şimdiden depolayın dizileri :)

Bakalım başka birşeyler çıkarsa bu yazıya edit olarak eklerim.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz