Genel

Kuzey Kutbu İnsanlığa Fena Kaçacak

30.07.2013

Hah buyur bakalım buradan yak :

Kuzey kutbundaki hızlı erimenin sadece bir iklim felaketine yol açmayacağı, bunun ekonomik maliyetinin de 60 trilyon doları bulabileceği bildirildi. 

Nature dergisinin yeni sayısında, Cambridge ve Erasmus Üniversitesi'nden ekonomistler ve bilimadamlarının Kuzey kutbundaki iklim değişiminin dalga etkisi oluşturabileceğini keşfettikleri bilgisine yer verildi. Araştırmada, donmuş metan rezevrlerinin ortaya çıkarılmasıyla küresel ısınmayı hızlandıracağı, yıkıcı ve pahalı bir iklim değişikliklerine neden olacağı, bunun da küresel ekonomiye ağır bir darbe indireceği kaydedildi. 

Dergide yer alan uzman görüşlerine göre, şayet iklim değişiminin etkilerini azaltmaya yönelik hiç bir şey yapılmazsa, sadece büyük dev bir 'metan darbesi'nin fazladan 60 trilyon dolarlık iklim değişimi etkisine yol açacağı ifade edildi. 

Dergide ayrıca, tek başına bu sayının çok büyük bir maliyet olmasına rağmen, okyanus asitlenmesi ve atmosfer sirkülasyonu dahil, kutuptaki ısınmanın tüm etkilerinin, araştırmacıların metan gazının serbest bırakılması sonucunda, var olan maliyet hesabından çok daha büyük olacağı bilgisine yer verildi. 

Bütün bu benzeri görülmemiş değişimlerin nedeninin, Kutup denizindeki buzların erimesinin devam etmesiyle 'ölüm spirali'ne doğru yol almasının, 10 yıl içinde kutupta 'buzsuz yaz' görmemize neden olabileceği kaydeliyor. Bunun da, kuraklık, sel, sıcak hava dalgaları gibi aşırı uzun süreli hava haraketlerine doğru kalıcı bir değişikliğie yol açabileceği belirtiliyor. 

Konuyla ilgili açıklamasında; 'Kutupta olan kutupta kalmıyor' diyen Ulusal Okyanus ve Atmosfer Teşkilatı (National Oceanic and Atmospheric Administration-NOAA) eski yöneticisi Dr. Jane Lubchenco, 'iklim ve okyanuslar başta olmak üzere yeryüzü sistemlerinin düzenlenmesinde önemli rol oyanayan Kuzey kutbu, bilimadamları için tüm gezegen üzerinde iklim değişimi konusunda giderek artan derin bir etkiye sahip bulunduğu görüşünü dile getirdi. 

Sibirya'nın uzun yıllardır donmuş deniz yatağından büyük miktarlarda metan gazı salımı gerçekleşirken, araştırmalara göre, Kuzey Kutbu'nda metan gazı yoğunluğu tarihteki en üst seviyesinde bulunuyor. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre, her yıl Sibirya'nın deniz yatağından 8 milyon ton metan gazının atmosfere yayıldığı belirtiliyor. 

2000 yılından itibaren Kuzey Kutbuyla ilgili araştırmalar yapan Kuzey Kutbu Çevre Gözetleme'nin en son raporu, bölgede okyanus ısısının 5'te 2 arttığını ortaya çıkardı. 

Kuzey Kutbu Çevresel Gözlemevi'nin Atlantic Wire'de yayınlanan rapor ve fotoğraflarına göre, kutuplarda iki hafta boyunca devam eden sıcak havalar yüzünden Temmuz başından itibaren eriyen buzullar göl oluşturmaya başladı. 

Bilim adamları, kutuptaki buzul erimesinin kalıcı olup olmadığı konusunda yorum yapmanın henüz erken olduğunu belirtiyorlar.

Çoğal hacı sen en az üç, üç de yetmez beş tane çoğal ki çok değil 10 sene sonra çocukların sana ağır küfürler etsin nasıl bir dünyaya getirdin beni diye.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz