Genel

PAL-V Flying Car

04.04.2012

Uuuu yeah alırsam bundan alırım :)

"Kişisel hava ve kara aracı" anlamına gelen PAL-V, iki oturaklı ve elektrikle çalışan kanatsız bir taşıt.

Firmadan yapılan basın açıklamasında, PAL-V'nin Hollanda'nın Belçika'daki Gilze en Rijen şehrindeki bir havaalanında bir çok test uçuşundan geçtiği, uçan arabanın "otomatik pervaneleriyle bir helikoptere benzediği"kaydedildi. Uçan araç için yeni altyapıya gereksinim duyulmadığı, var olan yollarda ve havaalanlarında rahatlıkla kullanılabileceği belirtildi.

Firma, PAL-V'nin havanın durumuna göre 350 ile 500 kilometre arasında mesafe alabileceğini, test denemelerinde karada ve havada 180 kilometre hıza çıkıldığı bilgisini verdi. PAL-V Europe NV sözcüsü, "Araç geleneksel taşıtlar kadar yakıt harcıyor. İleride biodizel ve bioethanol kullanan versiyonlarını da üreteceğiz." dedi. Aracın çimende veya asfaltta 165 metrede havalandığı, sürücü lisansı için 20-30 saatlik bir eğitimin yeterli olacağı açıklandı. PAL-V'nin maksimum bin 300 metre yükseleceğe çıkabildiği ve uçuşlara sivil havacılığın müdahale etmeyeceği belirtildi.

PAL-V'yi üreten Europe NV'ın CEO'su Robert Dingemanse, "PAL-V'nin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesini anons etmenin gururunu yaşıyoruz. Geleceği beraber inşa etmek için yatırımcıları davet ediyoruz. Uçan aracımıza çok büyük ilgi var, her gün potansiyel müşterilerden ve sektördeki işletmecilerden teklif alıyoruz." dedi.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz