Genel

En Az 3 Çocuk Zihniyeti

13.02.2012

Haah buyrun size nüfusun sonuçları :

Birleşmiş Milletler'in son raporu, nüfus artışı ve doğa tahribatı nedeniyle yolun sonuna yaklaşıldığını ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler açıkaldığı son rapor, nüfus artışının hızla artması nedeniyle dünyanın bir uçuruma yuvarlandığını gözler önüne seriyor.

2040'DA 9 MİLYAR İNSAN 
Raporda, kısa bir süre önce 7 milyara ulaşan dünya nüfusunun 2040 yılında 9 milyara ulaşacağı belirtildi. 20 yıl içinde ise orta sınıflara 3 milyar kişi daha eklenecek. Bu da tüketimin katlanarak artacağı anlamına geliyor.

YİYECEK, ENERJİ VE SU YETMEYECEK 
Birlşemiş Milletler bu hızlı artışla birlikte 2030 yılında, bugüne göre yüzde 50 oranında yiyecek, yüzde 45 oranında enerji, yüzde 30 oranında da suya gereksinim duyulacağını hesapladı. Bu talebin karşılanması için dünyanın doğal limitlerinin sonuna kadar zorlanacak ve talep karşılanmazsa 3 milyar insan mutlak yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum olacak.

ÇANLAR DÜNYA İÇİN ÇALIYOR 
Şimdiden doğal sınırlara yaklaşıldı bile. her yıl 5.2 milyon hektarlık orman alanı yok oluyor.1990-2009 yılları arasında karbon dioksit emisyonu yüzde 38 oranında arttı.  

Rapora göre, 2000 yılına göre yetersiz beslenenlerin sayısı 20 milyon arttı ve bu artışın durdurulması için de gerkli düzenlemeler yapılmıyor. 

"BÖYLE GİTMEZ" 
Birleşmiş Milletler, bu sorunların çözülmesi konusunda da karamsar bir tablo çizdi. "Şimdiki küresel gelişme modeli sürdürülebilir değil" denilen raporda, küresel ekonominin yeniden dönüştürülmesi gerektiği, son yaşanan krizlerin de bunun için bir fırsat sunduğu belirtildi.

Raporda dünya hükümetlerinin bu gidişi durdurmak için yeterli çaba sarfetmediği ya da bundan özellikle kaçındığı değerlendirmesine de yer verildi.

Ben size söyliim bu iş böyle devam edecek ve bilim kurgu filmlerinde seyrettiğimiz o karamsar dünya ile karşılaşacağız heyecan olacak. Ben yaşlanmış olacam ona yanıyorum şöyle Mad Max stayla bir kurgu içinde yaşamak iyi olurdu :)

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz