Genel

Kodak İflas Bayrağını Çekiyor

19.01.2012

Hemen haberi çakalım :

Dijital çağa ayak uyduramadığı için uzun dönemdir zor günler geçiren Eastman Kodak bu sabah iflas başvurusu yaptı. Kodak fotoğrafı kitlelerle tanıştıran firma olarak biliniyordu.

131 yıllık şirket ABD'nin iflas yasası Chapter 11 kapsamında koruma talep etti. Eastman Kodak ABD'deki alt şirketleri için de aynı talebi yaptı. Bu hamleyle Kodak yeniden organize olarak borçlularına olan yükümlülüklerini karşılamaya çalışacak.
 
Kodak'ın iflas batağından kurtulması için elindeki dijital fotoğraf patentlerini satması tavsiye ediliyordu. Ancak Kodak'a borç veren kurumlar bunun yeterli olmayacağını öngörerek şirkete önce iflas başvurusu yapmasını istedi. İflas başvurusunun Kodak'a 950 milyon dolar ek kaynak getireceği konuşuluyor.
 
Şirket dijital fotoğrafçılık alanında da birçok patentin öncüsü olmuş ancak bir türlü iş modelinin çekirdeğine dijital fotoğraf teknolojisini koyamamıştı. 2003'ten bu yana şirket 47 bin işçinin görevine son vermiş 13 fabrika ile 130 laboratuvarını kapamak durumunda kalmıştı.

Hey gidi koca Kodak beee ulen çocukluğumuz bu marka ile geçti ama devir öyle bir devir işte ayak uyduramadın mı ayağını kaydırırlar. Bakalım başımıza daha neler gelecek.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz