İşletim Sistemi, Mobil

Mozilla’dan Mobil İşletim Sistemi

11.11.2011

Hadi bakalım mobil olayını da browser mücadelesine çeviriyorlar. Mozilla da işin içine girerek mobil işletim sistemi geliştirdiğini duyurdu. Şöyle detayları araklayalım :

Mozilla, akıllı telefonlar için geliştirmeye devam ettiği işletim sistemini bu sene büyük testlere tabi tutacak. Her şey yolunda giderse de seri üretime Haziran 2012'den önce başlanması planlanıyor. Bilgiler projenin yürütüldüğü merkezden, resmi web sitesinden geliyor.

Projenin ismi Boot to Gecko (B2G) olarak açıklandı geçen Temmuz'da. Projenin temel amacı, yani bu yeni mobil işletim sisteminin yapmasını istedikleri, her işletim sistemi için ayrı ayrı yazılan kodlardan kurtulup uygulamaları websitesinden direkt olarak çalıştırabilmesi.

Resmi sitede yayınlanan yol haritasında söylendiği üzere bu sene bitmeden önce geliştiricilerin bazı temel özellikleri elde edebilmeleri için çalışılıyor. Bunların arasında ivmeölçer, kamera, mesajlaşma, telefonlaşma ve güç yönetimi bulunuyor. Geri kalan ek özelliklerin de 2012 ilk çeyreğinde belirlenmiş ve hatta bluetooth, usb gibi daha özel kullanım alanlarına girilmiş olup bunların da kodlarının geliştiricilere açılması planlanıyor. Bunun dışında, e-kitap okuyucu, medya oynatıcı ve web tarayıcı çalışması olduğu da biliniyor.

Mozilla web'den kopmayan, bir nevi Chrome OS tadında bir işletim sistemi yapıyor gibi görünüyor. Şu anda IOS ve Android'in lider olduğu piyasada varolabilmek baya zor gibi görünüyor ama bu işler belli olmaz sağlam donanım üreticileri ile çalışırsa başarı yakalayabilir.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz