Eskiler, Kişisel, Komik, Oyun, Resim

Teknik Yazalım : Marvel Vs. Street Fighter

02.03.2008

1990 yıllarında Arcade olayıyla ilgilenmiş tüm nesil gibi ben de "Horyuken'ci, Aduuket'ci nesil" olarak adlandırılan dönemdenim. Arcade olayı yüzünden en okkalı dayaklarımı bile yediğimi sizlerden saklamamıştım ama bir Shinobi, bir Final Fight, bir Street Fighter olsun değerdi her türlü tokata be! :)

Bizim zamanımızda Horyuken çekmeyi bilmeyenler adamdan sayılmıyordu. Street Fighter ile Türkçe'ye yerleşmiş şu sözcükleri açıklamak boynumun borcudur sayın okuyucular. Unutmadan belirtelim aşağıdaki hareketler Street Figter 2.5 oyunu dikkate alınarak yazılmıştır. 

Horyuken : Asıl adı "Dragon Punch" olan bu hareket beyle yumrukla havalara uçmak şeklinde gözlemlenir. Aslen tam olarak ne söylendiği bilinmemektedir lakin çeşitli rivayetler dolaşmaktadır. "How Are You Ken?" kendiği söylenir lakin Ryu karakterinin böyle dediğini varsayarsak Ken karakterini "how are you ken?" demesi kadar saçma bir şey olabilir mi? İnternette dendiğine göre "Shoryuken" deniyor bu esnada.

Aduuket : "Büyü Atmak" olarak bilinen bu hareket ile Ryu, Ken, Guile, Sagat gibi karakterler ellerinden Dhalsim karakteri ise ağzından çıkartmak suretiyle rakibe zarar verilir. Üzerinden atlamak veya istk dahilinde korunmak kaçış yollarıdır. http://www.hadouken.com/

Tak Tak Buruket : "Fantastik" olarak sıkça karşımıza çıkan bu hareket de kişiye döne döne tekme atmak suretiyle seri bir şekilde vurulur. Doğru kullanıldığı zaman adam bayıltılır dayak üstüne dayak atılır.

Garek Guuu : Guile karakterinin "Sonic Boom" olarak bilinen büyü hareketi. Daha önce bahsettiğimiz büyünün guile tarafından özümsenmesi diyebiliriz.

Minik Çan Lii : Chun-Li karakterinin Tak Tak Buruket hareketini kafası yere bakacak şekilde yaptığı harekettir ki üzerinde en çok dil dökülen hareketlerden biridir. "Minik Chun-Li" nin yanı sıra "Minik Naci" denmesi beni benden alır :)

Guk Guik : E. Honda karakterinin (E. Edmond'dur C64'cüler bilir ;) kafa atma olayına getirdiği yeni bakış açısıdır. Halk arasında "Nesquick" de denir.

Taygır Aparkat : İşte en anlaşılabilir hareket! Sagat'ın özellikle Street Fighter 2'de kullanılamaz adam pozisyonundayken eşşekler gibi enerji aldığı harekettir."Tiger Aparcut" veya buna benzer biz şekilde yazılır.

Hua Hua Hua!... veya Yep Yep Yep!... : İlki Honda ikincisi ise Chun-Li karakterinin karşısındaki kişiyi tekme tokat içinde bıraktıkları seri hareketleridir.

Yogaaa Faayır! : Dhalsim karakterinin büyü yani ağzıyla ateş atarken sarfettiği cümledir. Beyle alevi etrafında büyük bir yoğunlukla çıkartmışsa "Yoga Flame" der ki anlarsın neden dediğini :)

Bunların dışında herhangi bir ses çıkarmadan  işini sessiz sedasız halleden Vega, Blanka gibi karakterler vardır. Blanka Elektrik verirken TEDAAAŞ! diye bağırmaz mesela saygılıdır işini yapar gider.

Bu arada karakterlerin tam adlarını biliyor muydunuz ha? :

Balrog Fabio La Cerda
Mike Bison
Carlos Blanka
Cammy White
Chun-Li Xiang
Dr. Dhalsim
Ken Masters
Ryu Hoshi
Victor Sagat
Thunder Hawk

Bu bilgiler nerede işimize yarayacak demeyin bu hayatta hiç bir şey belli olmaz. Böylece aklınızda en ufak bir soru kalmadı :)

Bunları da Oku, Sorucam

2 Yorum

  • Reply Sabri 13.02.2009 at 01:15

    :) ben bu yazıyı okumamışım. Güldüm okurken baya :)

  • Reply ebolax 13.02.2009 at 01:22

    eywallah kardeş :) Alternatif cv önerilerimi de okumanı tavsiye ederim :)

  • Yorum Yaz