Donanım

Facebook, Oculus Rift’i Satın Aldı

26.03.2014

Adamlarda para çok tabi :)

Son dönemde adından oldukça söz ettiren, hatta Sony'nin Project Morpheus adıyla kendi prototipini hazırladığı sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift, görünen o ki Mark Zuckerberg'in ilgisini bir süredir çekiyormuş. 

Öyle ki dün yapılan açıklamayla birlikte sosyal ağ devi Facebook, Oculus Rift'i 2 milyar dolar'a satın aldı. Belirtilene göre Facebook, firmaya 400 milyon dolar + 23.1 milyon hisse verecek. Bunun da değeri 1.6 milyar dolar. Bununla birlikte Oculus Rift, belirtilen hedeflere ulaşırsa, ekstra bir 300 milyon dolar'lık ödeme de alacak. 

Anlaşmaya göre Oculus Rift, merkezi olan Irvine, California'da çalışmaya devam edecek ve Facebook'un bağımsız bir bölümü olacak. 

Belirtilene göre satın almanın, 2014 ikinci çeyreğinde gerçekleşeceği de söyleniyor. 

Konuyla ilgili olarak Mark Zuckerberg, bugünün platformunun mobil olduğunu, ayrıca gelecekteki platformlar için de hazırlandıklarını söylüyor ve ekliyor: "Oculus'ün bugüne kadar oluşturulan en yaratıcı sosyal platform olma ve bizim çalışma, oynama ve iletişim anlamında her şeyi değiştirme şansı var." 

Oculus Rift ilk olarak Kickstarter'da bir proje olarak başlamış. 2013'ün mayıs ayında 16 milyon dolar, 2013'ün aralık ayında ise 75 milyon dolar destek almıştı. Şu an sadece PC'yi destekleyen başlık, yakın zamanda Android desteğine de kavuşacak. 

Bakalım bu satın almayla birlikte Facebook'u oyun endüstrisinde daha sık mı göreceğiz?

Bence 3 boyutlu chat olaylarına falan girecekler çılgın atacaklar.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz