Genel

Buz Çağı Gelebilir

19.01.2014

Al sana haber :

Bilimadamları uyardı 'Güneş uykuya daldı buz çağı gelebilir.' 

Bilimadamları tüm dünyayı ilgilendiren korkutucu bir tahminde bulundu. Güneş yüzeyindeki aktivitelerin son 100 yılın en düşüğünde olduğunu söyleyen uzmanlar bu seviyelerin en son 1645 yılında gerçekleştiğini ve yaşanan 'mini buz çağında' (Maunder Minimum) Londra'da Thames nehrinin bile donduğunu hatırlatıyor. 

Verilere göre Dünya'nın ikliminin büyük bir değişiklik yaşaması olası. İngiltere'de bulunan Rutherford Appleton Laboratuvarı'ndan Richard Harrison, "30 senedir güneş fizikçiyim ve böyle birşey ile daha öne hiç karşılaşmadım. Kışlar çok daha soğuk geçecek" yorumunda bulunuyor. University College London'dan ise Lucie Green ise nüfusun 400 yıl öncekine göre çok daha fazla olduğunu ve bu varlığın soğuklarla mücadele edebileceğini düşünüyor. "400 yıllık gözlem ve bilgiye sahibiz. 'Maunder Minimum' ile çok benzer bir döneme giriyoruz fakat insanların güneşin etkilerine karşı koyabileceğini düşünüyorum" diye konuşan Green, mini buz çağı yaşanabileceğini fakat etkilerinin ne olacağını tahmin etmenin zor olduğunu ekliyor.

Ayrıca Antarktika'daki en büyük buzul olan Pine Island'ın da bir parçası daha eriyerek kopmuş ve önümüzdeki 20 yıl içerisinde deniz seviyesinin bir santimetre kadar yükselebileceği düşünülüyor. Bunun dehşet verici bir rakam olduğu, 2010 yılında yapılan araştırmalarda bu seviyenin 3,2 milimetre oranında, yani son 20 yıl içerisindeki seviyenin iki katı oranında arttığı belirtiliyor. Belki şu güneş olayı sayesinde eski haline dönebilir buzullar da biraz yırtarız.

Çok da uzak olmayan bir zamanda dünya, insanoğlundan intikamını alacak gibi görünüyor.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz