Müzik, Yazılım

Winamp Sona Geldi

21.11.2013

Hey gidi beee mp3 formatı çıktığı zaman tek programdı be Winamp ve mp3 ne kadar yaygınsa Winamp de o kadar yaygındı.

Bilgisayarla yeni tanıştıysanız pek bilmeyebilirsiniz (küçük bir ihtimal) ancak bilgisayar geçmişiniz biraz olsun varsa Winamp yazılımı sizin için çok şey ifade ediyor demektir. 90'lı yılların sonunda çıkan ve 2000'lerin en çok indirilen programları arasında yer alan Winamp'ın gelecek ay resmi olarak kepenk indireceği açıklandı. 

Büyük çıkış yakalayan ve bir anda en önemli medya oynatıcı yazılımı haline gelen Winamp, 2002 yılında yapımcısı Nullsoft'un AOL'a satılmasıyla iş gücünü artırmış ve piyasada daha aktif bir rol oynamıştı. Windows'un yanı sıra Mac ve Android sürümleri de bulunan Winamp'ın neden bitirileceği ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

15 yıllık yazılım tarihe karışmadan önce son kez sitesine girmek ve yazılımı indirmek istiyorsanız acele etmenizde yarar var. Aralık ayının ortasında ya da sonlarına doğru Winamp'ın sitesi kapatılarak uygulama indirilemez hale gelecek. Winamp'ın bitmesine neden olarak iTunes gibi kompakt yazılımlar ve internetten müzik dinlemenin her geçen yıl giderek artması gösteriliyor.

Walla ben Winamp gibi bir programın düzenli olarak gelişmesini gerekli görmüyorum zaten hacı. Halen Winamp kullanıyorum ve en güncel versiyonu değil kesinlikle ayrıca 2 küsur versiyonunu kullanan tanıdıklarım da var. Sonuçta üçüncü parti plugin'leri desteklediği sürece müzik çalması yeterli bir özellik gibi geliyor bana :) Yani sonuç olarak Winamp bitecek ama ben kullanmaya devam edeceğim çatır çatır ;)

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz