İşletim Sistemi

Windows 8.1 Güncelleyememe Sırrı

04.11.2013

Aferim Microsoft mal gibi geliştirmişsin sistemi.

Windows 8 pek çok kullanıcıdan büyük şikayetler alınca Microsoft bir güncelleme hazırlayarak şikayetlerin önüne geçmek istemişti. Windows 8.1 güncellemesi, bu anlamda şikayet edilen pek çok konuda iyileştirmeler sağlayarak büyük beğeni kazandı. Ancak bazı Windows 8 sahipleri, yeni 8.1 güncellemesini yüklediklerinde hiç beklemedikleri bir şok ile karşılaştılar. 

Buna göre, Windows 8.1 bazı eski donanımlarda çalışmıyor ve ekranda işlemcinin Windows 8.1 ile uyumsuz olduğu uyarısı ortaya çıkıyor. 

Windows 8.1, 64 bit işlemcilerde bulunan CMPXCHG16b bileşenine ihtiyaç duyuyor. Ancak bazı eski 64 bit işlemcilerde, hafızanın ileyişini kontol eden bu bileşen bulunmuyor. Windows 8 ise bu işelmci bileşenini aramıyor ve eski model 64 bit işlemcilerde de çalışabiliyor. Fakat, eski nesil 64 bit işlemci kullananlar, Windows 8.1 güncellemesini yüklemeye kalkıştıklarında, "işlemciniz uyumsuzdur" mesajı alarak işlemi sürdüremiyorlar. 

Microsoft, Windows 8 için desteğini 2015 yılında kaldıracağını açıkladığı için şimdi bu şanssız Windows 8 sahiplerinin, 2015'e kadar ya bilgisayarlarını yenilemeleri gerekiyor ya da saldırılara karşı savunması hale gelerek büyük risk altında internette dolaşacaklar. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft ise Athlon 64 X2 ve Opteron 185 gibi bazı eski AMD işlemcilerinin CMPXCHG16b bileşenine sahip olmadıkları için Windows 8.1 ile çalışamadıklarını doğruladı. Ayrıca 2008'de piyasaya çıkan Intel Core 2 Quad işlemcilerin de Windows 8.1'i çalıştıramayacağı ortaya çıkmış durumda... 

32 Bit Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemini tercih eden kullanıcılarda ise şimdilik böyle bir problem ortaya çıkmadı. Windows 8.1 yüklemeyi düşünen eski işlemcilere sahip kullanıcıların, 32 bit versiyonu tercih etmesi tavsiye ediliyor. Ancak 64 bit Windows 8 üzerinden 32 bit Windows 8.1 kurulamadığını da hatırlatalım.

Abi böyle iş mi var ya? Windows 8'i çalıştıracak sistemim ama 8.1'e yükseltemeyecem neymiş işlemcim eskiymiş. Bir de öneri olarak yeni işlemci almaları lazım demiş ulan adam Windows 8'e para vermiş almış hiç mi hakkını aramayacak? 2015 yılına kadar mı aldı sistemi denyo? :)

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz