Eskiler, İnternet, Yazılım

Historical Software Archive

31.10.2013

Adamlar çok güzel iş yapmış be hacı.

20-30 yıl önce yayınlanmış bir yazılımı hatırlayıp tekrar çalıştırmak istediğiniz oldu mu? Bunu isteyip de o yazılımı arşivinizden bulup çıkarsanız bile, şu andaki PC donanımlarıyla çalışmadıklarını görmek sizi şaşırtabilir. Eski yazılımları tekrar çalıştırabilmek için bu yazılımların üzerinde bulunduğu floppy disk gibi ortamları çalıştırabilecek disket sürücüsü bile bulamayabilirsiniz. Bir şekilde yazılımı kursanız bile yazılımı modern işletim sisteminde çalıştırabilmeniz için emülatör yazılımlarına ihtiyacınız olacaktır. 

The Internet Archive'in yeni hizmeti Historical Software Archive ise kullanıcılara, tüm eski yazılımları tarayıcıları üzerinde otomatik olarak çalıştırma fırsatı sunuyor. Arşiv'de bilgisayar dünyasının zamanında en ünlü yazılımlarından, adı sanı çok duyulmamış küçük yazılımlara kadar pek çok seçenek bulunuyor.

Arşiv, tüm modern tarayıcılar üzerinde ve Javascript ile çalışıyor. Internet Archive'e gore, bu yazılımları disketler içinde, kütüphane raflarında tutmak pek bir anlam ifade etmiyor. İnsanların geçmişteki yazılımları ve oyunları görüp, oynayarak bugünkü gelişmeyi anlamaları gerekiyor. 

Yazılım arşivinde 1970'li yıllardan bu yana bilgisayar dünyasında karşımıza çıkan pek çok yazılım yer alıyor ve DOS veya MAC sistemi ayrımı yapmadan, hepsi tarayıcı üzerinde çalışıyor. 

Yazılımların halka açık yayını elbette bazı yasal sorunlar çıkarıyor. Ancak çok sayıda geliştirici, eski yazılımlarının artık pratik kullanımı olmadığı için arşivde kullanılmasını kabul ediyorlar zira arşivde yayınlanan yazılımlar akademik çalışmalar için kullanılabiliyor.

Emulasyonu HTML5 ile yapmışlar ve gayet güzel çalışıyor maşallah tütütü :) Bu arada bu iş archive.org'un bir uzantısı.

https://archive.org/details/historicalsoftware

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz