İnternet, Yazılım

Mozilla Firefox 22

27.06.2013

Firefox "durmak yok yola devam" diyor :)

Firefox, 22. sürümüyle birlikte belki de tarihinin en önemli yeniliğine imza attı. 

Mozilla, her şeye rağmen sevilen web tarayıcısı Firefox'a WebRTC (Web Gerçek Zamanlı İletişimi) ve yeni JavaScript özellikleri ekledi. 

Mozilla, farklı web tarayıcısı eklentilerine ihtiyacı ortadan kaldıran WebRTC protokolünü Firefox'a entegre etmek üzere bir süredir çalışıyordu. Yeni bir JavaScript protokolü olan asm.js ise oyunlar ve fotoğraf işleme uygulamaları gibi yoğun işlemci gücüne ihtiyaç duyan kodların Firefox 22 tarafından herhangi bir eklenti yüklemeye gerek kalmadan çalıştırılmasına izin veriyor. 

WebRTC, Mozilla'nın yaptığı açıklamaya göre video aramalarını, sesli aramaları ve dosya paylaşımını herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyor. Protokol, mobil ve masaüstü web tarayıcılarında çalışıyor. 

Mozilla, Mart ayında Epic Games ile beraber çalışarak oluşturduğu Firefox içinde doğal olarak çalışabilen Unreal Engine 3 uygulamalarını göstermişti. Firefox kullanıyorsanız, bir oyun prototipi olan Banana Bread'i hemen şimdi deneyebilirsiniz.

http://www.mozilla.org

Adamlar gayet güzel iş çıkarmışlar hacı ama böyle yenilikler tüm browser'larda olmadıktan sonra pek bir anlam ifade etmiyor. 

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz