Yazılım

Adobe Abartmış

15.05.2012

Adobe de ayıp eden firmalar arasına katılmış sonunda :)

Adobe'un eski Photoshop, Illustrator ve Flash Professional yazılımlarındaki açıkları kapatmayacağı, bunun yerine kullanıcılara 375 dolar ödeyerek yükseltmeyi önerdiği ortaya çıktı.

Adobe, bahsi geçen yazılımların eski sürümlerindeki açıkları, kritik olsalar dahi onarmayacak. Photoshop 5 ve öncesinde, Illustrator ve Flash Professional 5.5 ve öncesinde geçtiğimiz hafta Salı günü bazı açıklar bulunmuş ve bu açıklar, Adobe tarafından duyurulmuştu. Açıkların bir tanesi Flash Professional'da, iki tanesi Photoshop'da ve beşi Illustrator'da bulunuyor. Adobe'a göre açıklar, "etkilenmiş bir sistemin denetimini ele geçirmek üzerekullanılabiliyor" ve "yazılımın hem Windows, hem de Mac sürümlerini etkiliyor".

Ancak Adobe, yazılımları için yama yayınlamak yerine kullanıcılara CS6'ya yükseltmelerini öneriyor. Adobe'un bu hareketi, kullanıcılar arasında büyük öfkeye yol açarken güvenlik uzmanları da şaşkınlıklarını gizleyemedi. Sophos güvenlik baş danışmanı Graham Cluley, Adobe'un bu taktiğini "Tam bir halkla ilişkiler felaketi" olarak açıkladı.

Neyse ki Adobe, tepkiler sonrasında geri adım attı ve güncelleme için çalışmaya başladığını duyurdu. Ancak şu anda açıklanan bir tarih yok.

Adobe CS5 Nisan 2010'da yayınlanmıştı. 5.5 sürümü ise Nisan 2011'de piyasaya sürülmüştü. Açıklardan etkilenen yazılımları CS6'ya yükseltmek ise, uygulama başına 199 dolar ediyor. En uygun fiyatlı pake ise 375 dolar karşılığında satılıyor.

Programı yapacaksın sonra o programı kullanarak benim bilgisayarıma girecekler yoh yaaaa :) Allahtan orjinal kullanmıyorum yoksa çok kızardım :D

 

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz