Eskiler, Genel

Jack Tramiel Öldü

10.04.2012

Kim olm Jack Tramiel diyeceksiniz muhtemelen çünkü ben de o kadar işin içinde olmama rağmen bilmiyordum haberi okuyana kadar :

Eğer bilgisayarla 80'li yıllarda tanıştıysanız, muhtemelen Commodore 64'ün hayatınızda önemli bir yeri vardır. İşte bu efsane bilgisayarın evlerimize girmesini sağlayan isim, Jack Tramiel, Pazar günü, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Polonya'da doğan ve Nazi zulmü altında geçen bir gençlik yaşayan Tramiel, daha sonra Kanada'ya göç etmiş ve burada, taşınabilir daktilolar üretmek amacıyla Commodore Portable Typewriter Company isimli bir şirket kurmuştu. Daha sonra, 70'li yılların sonunda PC işine girmeye karar verdi ve şirketinin adını Commodore International olarak değiştirdi. PET ve Commodore VIC-20 isimli iki bilgisayarın ardından, 1982'de Commodore 64'ü piyasaya süren şirket, uzun yıllar sürecek bir piyasa liderliğini de eline geçirmeyi başardı.

1984 yılında, en parlak döneminde şirketten ayrılan Tramiel, Tramel Technology isimli yeni bir şirket kurmuştu. Bir dönem, Warner Bros'tan satın aldığı Atari'nin de liderliğini yapanefsane isim, 1996 yılında bu şirketi de satmıştı.

Şahsıma ve çocukluk dönemime büyük bir hizmette bulunan bu adamı saygıyla anıyorum.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz