İnternet, Yazılım

Symantec Sıçışlarda

09.01.2012

Ahaha olm habere bak habere :

Güvenlik devi Symantec, anti virüs yazılımının eski bir sürümüne ait kaynak kodlarının sızdığını kabul etti. Lords of Dharmaraja adındaki Hintli bir hacker grubu, ünlü Norton Antivirus programına ait kaynak kodlarına eriştiğini iddia etmiş ve şirkete tüm kodları açığa vurma tehdidini savurmuştu.

Grup, Pastebin adlı web sitesinde API arayüzleriyle ilgili belgeleri yayınlarken, Norton Antivirus'ün 2006 sürümüne ait olduğu düşülen kaynak kodlarını da yerel gazetecilerle paylaştı. Gruba ait bir sözcü, kaynak kodunun Hint hükümeti sunucularından alındığını söyledi. Bu ise Symantec'in ve belki de bazı diğer yazılım firmalarının Hint yetkililere kaynak kodu sağladığı anlamına geliyor.

Symantec ise sızdırılan bu kodun tüketici değil, 2006-2007 dönemimne ait kurumsal ürünlere ait olduğunu açıkladı. Bu ise saldırının önemini oldukça düşürdü. Bir güvenlik şirketinin hack'lenmesi Symantec'in ekosisteminin güvenliğini gündeme getiriyor. Bununla birlikte sızıntı güncel bir sürüme ait dahi olsa, hacker'ların işine yaramayacaktı.

Bundan sonra kim nasıl güvenecek sana Symantec efendi? Adamlar bir de "korkacak birşey yok" diye açıklama yapmışlar. Sanki her sürümde kodları yeniden yazıyorsunuz aoim :) Symantec Antivirus'e sahip olanlar biranönce başka çareler bulmaya baksınlar derim ben.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz