Genel

Ebola Virüsüne Aşı Bulunmuş

07.12.2011

Hacı aslında bu tür haberler yayınlamam pek ama bu Ebola Virüsü ile alakalı olduğu için bir yandan bana da dokunuyor :)) Buyrun haberimiz :

Bilimadamları, fareleri ölümcül Ebola virüsüne karşı koruyan bir aşı buldu.

"Proceedings of National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten bilimadamları, buldukları Ebola aşısının ilk tez uzun süre canlı kalabildiğini ve bu nedenle başarıyla depolanabildiğini açıkladı.
 
Daha önce yapılan araştırmalarda vücuda sağlam, ancak zayıflatılmış virüs enjekte ediliyor ve virüs, uzun süre depolandığında zarar gördüğü için aşının etkisi ortadan kalkıyordu.
 
Bilimadamları, bu kez sentetik viral protein içeren yeni bir aşı geliştirdi. Aşının, ölümcül Ebola virüsü enjekte edilen farelerin yüzde 80'ini koruduğu gözlendi.
 
İlk kez 1976 yılında Kongo'daki Ebola Nehri kıyısında çıkan bir salgın sırasında tespit edilen Ebola virüsü, bulaştığı kişilerin yüzde 90'ının ölümüne neden oluyor.

Vücut sıvıları yoluyla bulaşan Ebola, bulantı, kusma, iç kanama ve çoklu organ yetmezliği gibi semptomların ardından hastanın ölümüne yol açıyor.

Virüsün biyolojik saldırıda kullanılma olasılığı birçok ülkede korku yaratıyor.

Allah korusun kimse yakalanmasın tabi ama etki büyüklüğü açısından saygı duyduğum  virüstür Ebola ki nick olarak bu yüzden seçtim :) Bu kadar nadir görülen bir virüs için aşı geliştirmiş olmaları da ilginç olmuş. Bu arada ismini nehirden aldığını da şimdi öğrendim.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz