İşletim Sistemi, Mobil

Android Artık Birinci

01.02.2011

Yahoyt'dan alıverdim gitti haberi :)

Google’ın akıllı telefon pazarındaki varlığını güçlendirmek üzere iki yıl kadar önce çıkardığı işletim sistemi Android, dünya pazarında Nokia’nın Symbian sistemini 10 yıllık tahtından etti ve zirveye oturdu. Android, ABD pazarında ilk sırada olan Apple’ı da geçen yıl sonunda ikinciliğie itmişti.

Farklı akıllı telefon modellerinde kullanılan Android’in 2010’un son çeyreğindeki sevkiyat miktarı toplam 32.9 milyon olurken Nokia 31 milyon cihaz sevketti. Üçüncü sıradaki iOS işletim sistemli iPhone’ların mağazalara sevkiyat miktarı 16.2 milyonda kaldı.

2010’un son çeyreğine ilişkin çarpıcı bir başka rakam da pazarın büyüme hızına ait. 2010’da krizin yıkıcı etkisi zayıflarken, akıllı telefon pazarı pek çok pazara kıyasla büyük bir gelişme göstererek yüzde 89 büyüdü.

Canalys araştırma firmasının rakamlarına göre tüm zamanlarda Nokia’nın liderliğiyse sürüyor. Firmanın akıllı telefonları, pazarın 28’ini oluşturuyor. Ancak 10 yıldır koltuğu kimseye kaptırmayan Symbian’ın 2010 sonunda ikinciliğie düşmesi, Android’in pek yakında pazar liderliğini alacağını düşündürüyor.

Bu yükselişte, Android'i tercih eden Samsung, HTC, Motorola ve Sony Ericsson gibi üreticilerin payı büyük.

Walla hacı ben de alırsam Android bi telefon alırım bundan sonra çünküm adamlar işlerini çok iyi yapıyorlar. Bir versiyon yükseltiminde deli gibi hız artışı sağladılar Flash'da falan programcının kralı Google'da :)

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz