İnternet, Yazılım

Google Chrome 67 Yayımlandı

02.06.2018

Internet Explorer'ın yıllar süren liderliğini alıp, üstüne bir de bu liderliği açık ara önde götüren internet tarayıcısı Chrome'un 67 versiyonu yayınlandı.

Önceki sürümlere göre baya bir geliştirme içeren Chrome 67'nin, öne çıkan yenilikleri şu şekilde:

Windows ve Mac kullanıcıları için yayınlanan Google Chrome 67 sürümü, emoji kısayolları, AR/VR API desteği ve ikonlarla birlikte geliyor. Bir süre önce duyurulan ve internet temelli sanal gerçeklik uygulamalarının kullanımınıa olanak sağlayan WebXR Device API testlerinin, Chrome 67 ile birlikte çıkış yapacağı ve geliştiricilerin Daydream, Oculus Rift, HTC Vive ve Windows destekli VR donanımlar için uygulamalar yapılabileceği belirtildi.

Yeni eklenen Generic Sensor API ile birlikte, hazırladığımız internet sitelerinde, izin verilmesi durumunda telefonların ya da bilgisayarların ivmeölçer, jiroskop, yön algılayıcı ve hareket sensörlerini kullanabileceğiz.

Yeni gelen Web Authentication API ile, web sitelerine, doğrudan tarayıcının şifre yöneticisi ve Google Smart Lock gibi birleşik hizmetleri kullanarak giriş yapabileceğiz. Ayrıca bu geliştirme ile birlikte kullanıcı bilgilerinin daha güvenli bir şekilde saklanacağı da belirtildi.

Eklenen Emoji kısayolları ile artık sayfa içerisinde arama yaparken, arama çubuklarına sağ tıklamak suretiyle emojilere ulaşılabileceğini ve sayfa içerisinde emoji aratılabileceğini belirtildi.

Bunlarla beraber bazı tasarımsal değişiklikler (kapat, küçült buttonları daha iri hale getirilmiş gibisinden) ve 34 güvenlik güncellemesi de bonus olarak geliyor.

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz