İnternet, Yazılım

Google Chrome 42 Yayımlandı

15.04.2015

Google'ın severek takip ettiğimiz web tarayıcısı Chrome'un sıkça görmeye alıştığımız yeni sürümü Chrome 42, indirmeye sunuldu.

Baya bir güvenlik yamasıyla gelen yeni sürümde en çok dikkat çeken yenilik, doğal push uyarıları için sunulmaya başlanan destek. Chrome 42'deki Push API ve Notifications API, web sitelerinin sayfayı kapattıktan sonra bile kullanıcıya uyarı gönderebilmesine izin veriyor. Bu özellik, istenmeyen uyarılara yol açabilecek gibi görünüyor olsa da Google, sadece kullanıcı tarafından izin verilen sitelerin uyarı gönderebileceğini belirtti.

Bir başka önemli değişiklik ise Chrome'un güvenliğini, hızını ve kararlılığını artırmak, aynı zamanda kodunun karmaşıklığını azaltmak üzere Netscape Plugin Application Programming Interface (NPAPI) eklentilerini kaldırılmaya başlaması. Google, NPAPI'yı bırakma planlarını ilk olarak Eylül 2013'te duyurmuştu, ancak planda bazı gecikmeler yaşandı. Chrome 40'la birlikte NPAPI eklentileri varsayılan olarak engellenmeye başlanmıştı ve Chrome 42 ile beraber bu engeli aşmak mümkün olmuyor. Plan dahilinde Eylül 2015 itibariyle Chrome'daki NPAPI desteği tamamen kaldırılacak.

Chrome 42 bir süre sonra otomatik kendini güncelleyecektir ama Chrome içinden kendiniz yapmak için menü düğmesine basıp, "Google Chrome Hakkında" seçeneğine tıklamanız yeterli.

Chrome sahibi olmayanlar şuradan indiregandi yapabilir:
https://www.google.com/chrome/

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz