İnternet, Yazılım

Google Chrome 14

19.09.2011

Chrome 13'den beri uzun zaman mı geçti yoksa bana mı öyle geldi? :) Yenilikleri şöyle araklayalım :

Google, Chrome tarayıcısında bulunan 32 açığı giderdi ve tarayıcısının yeni sürümü Chrome 14'ü indirmeye sundu. Chrome'un kararlı sürümü, son olarak Ağustos ayının başında güncellenmişti.

Chrome 14'de Mac OS X 10.7 (Lion) desteği ve Mac'de yeni tam ekran modu dikkat çekiyor. Son sürümde Google'ın ikinci en önemli önceliği olan "Yüksek" etiketine sahip 15 açık giderilmiş. Onarılan açıklardan 10 tanesi "orta" dereceye, 7 tanesi ise "düşük" dereceye sahip. Sadece Chrome'un açık engelleyici sandbox'unun dışına çıkmaya izin veren açıklara özel "kritik" derecesinde ise herhangi bir açık bulunmuyor.

"Yüksek" dereceli açıklardan 6'sı, bir saldırı kodu enjekte edilmesine izin veren "use-after-free" açığı olarak değerlendirilmiş. "Orta" dereceli yedi bug ise bir takım yabancı dil karakteri setleriyle ortaya çıkarılan "out-of-bounds" açığı.

Chrome 14'e eklenen geliştiricilere özel yenilikler ise Web Audio API ve Chrome'un sandbox'unda C ve C++ kodu çalıştırmaya izin veren "native client"i içeriyor.

Chrome 14'ün Mac sürümündeki bir yenilik sayesinde ise kaydırma çubukları, sadece kaydırma sırasında görünür hale geliyor.

Bak Ağustos başından beri çıkmamış yeni sürüm ;)

http://www.google.com/chrome/

Bunları da Oku, Sorucam

Yorum Yok

Yorum Yaz